FGG.1B.308.CLAD72Z
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
FGG.1B.308.CLAD72Z
FGG.1B.308.CLAD72Z
Part Number
FGG.1B.308.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Data sheet
FGG.1B.308.CLAD72Z.pdf
Delivery Services
FGG.1B.308.CLAD72Z
Comments
    FGG.1B.308.CLAD72Z Specifications
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
    Number of Positions8
    Shell Size - Insert308
    Current Rating (Amps)5A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C