FGG.1B.308.CYCD62Z
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
FGG.1B.308.CYCD62Z
FGG.1B.308.CYCD62Z
Part Number
FGG.1B.308.CYCD62Z
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Data sheet
FGG.1B.308.CYCD62Z.pdf
Delivery Services
FGG.1B.308.CYCD62Z
Comments
    FGG.1B.308.CYCD62Z Specifications
    Part StatusActive
    TerminationCrimp
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
    Number of Positions8
    Shell Size - Insert308
    Current Rating (Amps)5A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C