FGG.2B.302.CYCD72
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
FGG.2B.302.CYCD72
FGG.2B.302.CYCD72
Part Number
FGG.2B.302.CYCD72
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Data sheet
FGG.2B.302.CYCD72.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
FGG.2B.302.CYCD72
Comments
    FGG.2B.302.CYCD72 Specifications
    Series2B
    RoHSRoHS
    ColorSilver
    FeaturesBackshell
    ShieldingShielded
    OrientationG
    Part StatusActive
    TerminationCrimp
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pins
    Fastening TypePush-Pull
    Shell MaterialBrass
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
    Number of Positions2
    Shell Size - Insert302
    Current Rating (Amps)25A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C