FGG.2B.306.CLAD92Z
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
FGG.2B.306.CLAD92Z
FGG.2B.306.CLAD92Z
Part Number
FGG.2B.306.CLAD92Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Data sheet
FGG.2B.306.CLAD92Z.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
FGG.2B.306.CLAD92Z
Comments
    FGG.2B.306.CLAD92Z Specifications
    Series2B
    RoHSRoHS
    ColorSilver
    FeaturesBackshell
    ShieldingShielded
    OrientationG
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pins
    Fastening TypePush-Pull
    Shell MaterialBrass
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
    Number of Positions6
    Shell Size - Insert306
    Current Rating (Amps)12A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C