FGJ.1B.302.CLLD52Z
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
FGJ.1B.302.CLLD52Z
FGJ.1B.302.CLLD52Z
Part Number
FGJ.1B.302.CLLD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Data sheet
FGJ.1B.302.CLLD52Z.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
FGJ.1B.302.CLLD52Z
Comments
    FGJ.1B.302.CLLD52Z Specifications
    Series1B
    RoHSRoHS
    ColorSilver
    FeaturesBackshell
    ShieldingShielded
    OrientationJ
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Female Sockets
    Fastening TypePush-Pull
    Shell MaterialBrass
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
    Number of Positions2
    Shell Size - Insert302
    Current Rating (Amps)15A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C