MS3116F16-26P
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
MS3116F16-26P
MS3116F16-26P
Part Number
MS3116F16-26P
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Data sheet
MS3116F16-26P.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
MS3116F16-26P
Comments
    MS3116F16-26P Specifications
    SeriesKPT
    RoHSRoHS
    ColorOlive Drab
    FeaturesStrain Relief
    Shielding-
    OrientationN (Normal)
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Shell FinishOlive Drab Cadmium
    Cable Opening-
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pins
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Voltage Rating600VAC, 850VDC
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions26
    Shell Size - Insert16-26
    Current Rating (Amps)7.5A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C