PAG.M0.9NL.AC65N
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
PAG.M0.9NL.AC65N
PAG.M0.9NL.AC65N
Part Number
PAG.M0.9NL.AC65N
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Data sheet
PAG.M0.9NL.AC65N.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
PAG.M0.9NL.AC65N
Comments
    PAG.M0.9NL.AC65N Specifications
    Series1P
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    FeaturesBackshell
    ShieldingUnshielded
    OrientationG
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Shell Finish-
    Cable Opening0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pins
    Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
    Shell MaterialPolysulfone (PSU)
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialPlastic
    Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
    Number of Positions9
    Shell Size - InsertM09
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-50°C ~ 150°C