PHG.0B.305.CLLD52
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
PHG.0B.305.CLLD52
PHG.0B.305.CLLD52
Part Number
PHG.0B.305.CLLD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Data sheet
PHG.0B.305.CLLD52.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
PHG.0B.305.CLLD52
Comments
    PHG.0B.305.CLLD52 Specifications
    Series0B
    RoHSRoHS
    ColorSilver
    FeaturesBackshell
    ShieldingShielded
    OrientationG
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Fastening TypePush-Pull
    Shell MaterialBrass
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
    Number of Positions5
    Shell Size - Insert305
    Current Rating (Amps)6.5A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C