PHG.1B.306.CLLD52Z
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
PHG.1B.306.CLLD52Z
PHG.1B.306.CLLD52Z
Part Number
PHG.1B.306.CLLD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Data sheet
PHG.1B.306.CLLD52Z.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
PHG.1B.306.CLLD52Z
Comments
    PHG.1B.306.CLLD52Z Specifications
    Series1B
    RoHSRoHS
    ColorSilver
    FeaturesBackshell
    ShieldingShielded
    OrientationG
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Fastening TypePush-Pull
    Shell MaterialBrass
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
    Number of Positions6
    Shell Size - Insert306
    Current Rating (Amps)7A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C