PHG.1B.308.CLLD52Z
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
PHG.1B.308.CLLD52Z
PHG.1B.308.CLLD52Z
Part Number
PHG.1B.308.CLLD52Z
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Data sheet
PHG.1B.308.CLLD52Z.pdf
Delivery Services
PHG.1B.308.CLLD52Z
Comments
    PHG.1B.308.CLLD52Z Specifications
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
    Number of Positions8
    Shell Size - Insert308
    Current Rating (Amps)5A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C