PHG.1B.308.CLLD62Z
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
PHG.1B.308.CLLD62Z
PHG.1B.308.CLLD62Z
Part Number
PHG.1B.308.CLLD62Z
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Data sheet
PHG.1B.308.CLLD62Z.pdf
Delivery Services
PHG.1B.308.CLLD62Z
Comments
    PHG.1B.308.CLLD62Z Specifications
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
    Number of Positions8
    Shell Size - Insert308
    Current Rating (Amps)5A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C