NE555S-13.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Count | - |
| Frequency | 500kHz |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 13 mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |