ABL-11.0592MHZ-B4Y-T
Home > All Products > Crystals, Oscillators, Resonators > Crystals
ABL-11.0592MHZ-B4Y-T
ABL-11.0592MHZ-B4Y-T
Part Number
ABL-11.0592MHZ-B4Y-T
Manufacturer
Abracon LLC
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF TH
Data sheet
ABL-11.0592MHZ-B4Y-T.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
ABL-11.0592MHZ-B4Y-T
Comments
    ABL-11.0592MHZ-B4Y-T Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesABL
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency11.0592 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating ModeFundamental
    Package / CaseHC-49/US
    Load Capacitance18pF
    Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
    Frequency Stability±30ppm
    Frequency Tolerance±30ppm
    Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohms