ABM8-16.000MHZ-D1X-T
Home > All Products > Crystals, Oscillators, Resonators > Crystals
ABM8-16.000MHZ-D1X-T
ABM8-16.000MHZ-D1X-T
Part Number
ABM8-16.000MHZ-D1X-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Data sheet
ABM8-16.000MHZ-D1X-T.pdf
Delivery Services
ABM8-16.000MHZ-D1X-T
Comments
    ABM8-16.000MHZ-D1X-T Specifications
    Ratings-
    Frequency16 MHz
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance18pF
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Frequency Stability±20ppm
    Frequency Tolerance±10ppm
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)70 Ohms