ATS12ASM-1
Home > All Products > Crystals, Oscillators, Resonators > Crystals
ATS12ASM-1
ATS12ASM-1
Part Number
ATS12ASM-1
Manufacturer
CTS-Frequency Controls
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD
Data sheet
ATS12ASM-1.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
ATS12ASM-1
Comments
    ATS12ASM-1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesATS-SM
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    Ratings-
    Frequency12 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / CaseHC-49/US
    Load Capacitance20pF
    Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
    Frequency Stability±50ppm
    Frequency Tolerance±30ppm
    Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms