630-W09-240-015
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
630-W09-240-015
630-W09-240-015
Part Number
630-W09-240-015
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SLDR
Data sheet
630-W09-240-015.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
630-W09-240-015
Comments
    630-W09-240-015 Specifications
    Series630-W
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing0.406" (10.30mm)
    Connector StyleD-Sub
    Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
    Number of Positions25
    Current Rating (Amps)5A per Contact
    Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
    Contact Finish ThicknessFlash
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
    630-W09-240-015 FAQ
    1. How to order 630-W09-240-015 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 630-W09-240-015 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 630-W09-240-015?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    630-W09-240-015 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    630-W09-240-015 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.