CBC46W4S1S50TX
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
CBC46W4S1S50TX
CBC46W4S1S50TX
Part Number
CBC46W4S1S50TX
Description
CONN D-SUB RCPT 46POS CRIMP
Data sheet
CBC46W4S1S50TX.pdf
Delivery Services
CBC46W4S1S50TX
Comments
    CBC46W4S1S50TX Specifications
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
    Number of Rows4
    Number of Positions46 (42 + 4 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
    Contact Finish ThicknessFlash
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout6
    CBC46W4S1S50TX FAQ
    1. How to order CBC46W4S1S50TX on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the CBC46W4S1S50TX price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CBC46W4S1S50TX?
    CBC46W4S1S50TX Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    CBC46W4S1S50TX Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.