D50S82C6GX00LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
D50S82C6GX00LF
D50S82C6GX00LF
Part Number
D50S82C6GX00LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A PRESS
Data sheet
D50S82C6GX00LF.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
D50S82C6GX00LF
Comments
    D50S82C6GX00LF Specifications
    SeriesDelta D
    RoHSRoHS
    FeaturesBoard Guide
    Part StatusActive
    TerminationPress-Fit
    Contact TypeSignal
    Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
    Number of Rows3
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions50
    Current Rating (Amps)5A per Contact
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
    D50S82C6GX00LF FAQ
    1. How to order D50S82C6GX00LF on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the D50S82C6GX00LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of D50S82C6GX00LF?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    D50S82C6GX00LF Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    D50S82C6GX00LF Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.