DAM15SB-A176
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAM15SB-A176
DAM15SB-A176
Part Number
DAM15SB-A176
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Data sheet
DAM15SB-A176.pdf
Delivery Services
DAM15SB-A176
Comments
    DAM15SB-A176 Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness20.0µin (0.51µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAM15SB-A176 FAQ
    1. How to order DAM15SB-A176 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAM15SB-A176 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAM15SB-A176?
    DAM15SB-A176 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAM15SB-A176 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.