DAM15SK52
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAM15SK52
DAM15SK52
Part Number
DAM15SK52
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Data sheet
DAM15SK52.pdf
Delivery Services
DAM15SK52
Comments
    DAM15SK52 Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Gold Plated
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAM15SK52 FAQ
    1. How to order DAM15SK52 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAM15SK52 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAM15SK52?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DAM15SK52.
    DAM15SK52 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAM15SK52 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.