DAMAM-15P
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAMAM-15P
DAMAM-15P
Part Number
DAMAM-15P
Description
CONN D-SUB PLG 15P PNL MT CRIMP
Data sheet
DAMAM-15P.pdf
Delivery Services
DAMAM-15P
Comments
    DAMAM-15P Specifications
    Series24308-Style, D*MAM
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationCrimp
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypePlug, Male Pins
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAMAM-15P FAQ
    1. How to order DAMAM-15P on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAMAM-15P price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAMAM-15P?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DAMAM-15P.
    DAMAM-15P Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAMAM-15P Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.