DAMAMT15PNMBK52
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAMAMT15PNMBK52
DAMAMT15PNMBK52
Part Number
DAMAMT15PNMBK52
Description
CONN D-SUB PLG 15P PNL MT CRIMP
Data sheet
DAMAMT15PNMBK52.pdf
Delivery Services
DAMAMT15PNMBK52
Comments
    DAMAMT15PNMBK52 Specifications
    Series24308-Style, D*MAM
    Part StatusActive
    TerminationCrimp
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureCable Side (M3)
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishBrass, Gold Plated
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAMAMT15PNMBK52 FAQ
    1. How to order DAMAMT15PNMBK52 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAMAMT15PNMBK52 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAMAMT15PNMBK52?
    DAMAMT15PNMBK52 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAMAMT15PNMBK52 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.