DAMK15SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAMK15SH
DAMK15SH
Part Number
DAMK15SH
Description
CONN D-SUB RCPT 15P PNL MNT SLDR
Data sheet
DAMK15SH.pdf
Delivery Services
DAMK15SH
Comments
    DAMK15SH Specifications
    SeriesD*M
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAMK15SH FAQ
    1. How to order DAMK15SH on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAMK15SH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAMK15SH?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DAMK15SH.
    7.How to contact us to get technical supports, such as DAMK15SH pin diagram, DAMK15SH datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DAMK15SH Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAMK15SH Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.