DAMM15PCK87
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAMM15PCK87
DAMM15PCK87
Part Number
DAMM15PCK87
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Data sheet
DAMM15PCK87.pdf
Delivery Services
DAMM15PCK87
Comments
    DAMM15PCK87 Specifications
    Series24308-Style, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesGrounding Indents
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAMM15PCK87 FAQ
    1. How to order DAMM15PCK87 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAMM15PCK87 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAMM15PCK87?
    DAMM15PCK87 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAMM15PCK87 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.