DAMMD15SC
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAMMD15SC
DAMMD15SC
Part Number
DAMMD15SC
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Data sheet
DAMMD15SC.pdf
Delivery Services
DAMMD15SC
Comments
    DAMMD15SC Specifications
    Series24308-Style, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAMMD15SC FAQ
    1. How to order DAMMD15SC on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAMMD15SC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAMMD15SC?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DAMMD15SC.
    DAMMD15SC Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAMMD15SC Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.