DAMV15PNK87
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAMV15PNK87
DAMV15PNK87
Part Number
DAMV15PNK87
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS STR PCB
Data sheet
DAMV15PNK87.pdf
Delivery Services
DAMV15PNK87
Comments
    DAMV15PNK87 Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    FeaturesGrounding Indents
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureBoard Side (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAMV15PNK87 FAQ
    1. How to order DAMV15PNK87 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAMV15PNK87 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAMV15PNK87?
    DAMV15PNK87 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAMV15PNK87 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.