DAMY15PB
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DAMY15PB
DAMY15PB
Part Number
DAMY15PB
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB PLUG 15P PNL MNT SLDR
Data sheet
DAMY15PB.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
DAMY15PB
Comments
    DAMY15PB Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    DAMY15PB FAQ
    1. How to order DAMY15PB on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DAMY15PB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAMY15PB?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DAMY15PB.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as DAMY15PB pin diagram, DAMY15PB datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DAMY15PB Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DAMY15PB Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.