DBM17C2PJK87
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBM17C2PJK87
DBM17C2PJK87
Part Number
DBM17C2PJK87
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SLDR
Data sheet
DBM17C2PJK87.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
DBM17C2PJK87
Comments
    DBM17C2PJK87 Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesGrounding Indents, Shielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCoax and Signal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions17 (15 + 2 Coax)
    Current Rating (Amps)5A, 7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish ThicknessFlash
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 17W2
    DBM17C2PJK87 FAQ
    1. How to order DBM17C2PJK87 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBM17C2PJK87 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBM17C2PJK87?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DBM17C2PJK87 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBM17C2PJK87 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.