DBM17H2SJA197
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBM17H2SJA197
DBM17H2SJA197
Part Number
DBM17H2SJA197
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Data sheet
DBM17H2SJA197.pdf
Delivery Services
DBM17H2SJA197
Comments
    DBM17H2SJA197 Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal and Power
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions17 (15 + 2 Power)
    Current Rating (Amps)7.5A, 40A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish ThicknessFlash
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 17W2
    DBM17H2SJA197 FAQ
    1. How to order DBM17H2SJA197 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBM17H2SJA197 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBM17H2SJA197?
    DBM17H2SJA197 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBM17H2SJA197 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.