DBM21W1SR
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBM21W1SR
DBM21W1SR
Part Number
DBM21W1SR
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Data sheet
DBM21W1SR.pdf
Delivery Services
DBM21W1SR
Comments
    DBM21W1SR Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions21 (20 + 1 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 21W1
    DBM21W1SR FAQ
    1. How to order DBM21W1SR on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBM21W1SR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBM21W1SR?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DBM21W1SR.
    DBM21W1SR Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBM21W1SR Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.