DBME17X2SJ
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBME17X2SJ
DBME17X2SJ
Part Number
DBME17X2SJ
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Data sheet
DBME17X2SJ.pdf
Delivery Services
DBME17X2SJ
Comments
    DBME17X2SJ Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCoax and Signal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureBoard Side (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions17 (15 + 2 Coax)
    Current Rating (Amps)5A, 7.5A
    Shell Material, Finish-
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 17W2
    DBME17X2SJ FAQ
    1. How to order DBME17X2SJ on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBME17X2SJ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBME17X2SJ?
    DBME17X2SJ Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBME17X2SJ Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.