DBMMP13X3SPA101
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBMMP13X3SPA101
DBMMP13X3SPA101
Part Number
DBMMP13X3SPA101
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Data sheet
DBMMP13X3SPA101.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
DBMMP13X3SPA101
Comments
    DBMMP13X3SPA101 Specifications
    Series24308-Style, Combo D®, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets, Shielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCoax and Signal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureBoard Side (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions13 (10 + 3 Coax)
    Current Rating (Amps)5A, 7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 13C3, 13W3
    DBMMP13X3SPA101 FAQ
    1. How to order DBMMP13X3SPA101 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBMMP13X3SPA101 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBMMP13X3SPA101?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DBMMP13X3SPA101 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBMMP13X3SPA101 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.