DBMMY25PM
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBMMY25PM
DBMMY25PM
Part Number
DBMMY25PM
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Data sheet
DBMMY25PM.pdf
Delivery Services
DBMMY25PM
Comments
    DBMMY25PM Specifications
    Series24308-Style, D*MM
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions25
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
    DBMMY25PM FAQ
    1. How to order DBMMY25PM on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBMMY25PM price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBMMY25PM?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DBMMY25PM.
    DBMMY25PM Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBMMY25PM Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.