DBMP13X3SJA197X6
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBMP13X3SJA197X6
DBMP13X3SJA197X6
Part Number
DBMP13X3SJA197X6
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Data sheet
DBMP13X3SJA197X6.pdf
Delivery Services
DBMP13X3SJA197X6
Comments
    DBMP13X3SJA197X6 Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets, Shielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCoax and Signal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureBoard Side (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions13 (10 + 3 Coax)
    Current Rating (Amps)5A, 7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish ThicknessFlash
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 13C3, 13W3
    DBMP13X3SJA197X6 FAQ
    1. How to order DBMP13X3SJA197X6 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBMP13X3SJA197X6 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBMP13X3SJA197X6?
    DBMP13X3SJA197X6 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBMP13X3SJA197X6 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.