DBMP25SR
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBMP25SR
DBMP25SR
Part Number
DBMP25SR
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Data sheet
DBMP25SR.pdf
Delivery Services
DBMP25SR
Comments
    DBMP25SR Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureBoard Side (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions25
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
    DBMP25SR FAQ
    1. How to order DBMP25SR on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBMP25SR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBMP25SR?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DBMP25SR.
    7.How to contact us to get technical supports, such as DBMP25SR pin diagram, DBMP25SR datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DBMP25SR Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBMP25SR Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.