DBMV25PNK87
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBMV25PNK87
DBMV25PNK87
Part Number
DBMV25PNK87
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS STR PCB
Data sheet
DBMV25PNK87.pdf
Delivery Services
DBMV25PNK87
Comments
    DBMV25PNK87 Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    FeaturesGrounding Indents
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureBoard Side (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions25
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
    DBMV25PNK87 FAQ
    1. How to order DBMV25PNK87 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBMV25PNK87 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBMV25PNK87?
    DBMV25PNK87 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBMV25PNK87 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.