DBMY17G2PN
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DBMY17G2PN
DBMY17G2PN
Part Number
DBMY17G2PN
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS STR
Data sheet
DBMY17G2PN.pdf
Delivery Services
DBMY17G2PN
Comments
    DBMY17G2PN Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    Termination-
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting Type-
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions17 (15 + 2 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, Finish-
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 17W2
    DBMY17G2PN FAQ
    1. How to order DBMY17G2PN on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DBMY17G2PN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DBMY17G2PN?
    DBMY17G2PN Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DBMY17G2PN Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.