DCM25W3SA
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCM25W3SA
DCM25W3SA
Part Number
DCM25W3SA
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS
Data sheet
DCM25W3SA.pdf
Delivery Services
DCM25W3SA
Comments
    DCM25W3SA Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    Termination-
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting Type-
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions25 (22 + 3 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 25W3
    DCM25W3SA FAQ
    1. How to order DCM25W3SA on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCM25W3SA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCM25W3SA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DCM25W3SA.
    DCM25W3SA Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCM25W3SA Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.