DCMD17H5PJK87
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMD17H5PJK87
DCMD17H5PJK87
Part Number
DCMD17H5PJK87
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SLDR
Data sheet
DCMD17H5PJK87.pdf
Delivery Services
DCMD17H5PJK87
Comments
    DCMD17H5PJK87 Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesGrounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal and Power
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
    Ingress Protection-
    Number of Positions17 (12 + 5 Power)
    Current Rating (Amps)7.5A, 40A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish ThicknessFlash
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 17W5
    DCMD17H5PJK87 FAQ
    1. How to order DCMD17H5PJK87 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMD17H5PJK87 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMD17H5PJK87?
    DCMD17H5PJK87 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMD17H5PJK87 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.