DCMD21HA4SJA197
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMD21HA4SJA197
DCMD21HA4SJA197
Part Number
DCMD21HA4SJA197
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Data sheet
DCMD21HA4SJA197.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
DCMD21HA4SJA197
Comments
    DCMD21HA4SJA197 Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets, Shielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal and Power
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions21 (17 + 4 Power)
    Current Rating (Amps)7.5A, 40A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish ThicknessFlash
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 21WA4
    DCMD21HA4SJA197 FAQ
    1. How to order DCMD21HA4SJA197 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMD21HA4SJA197 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMD21HA4SJA197?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DCMD21HA4SJA197 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMD21HA4SJA197 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.