DCMD37PJ
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMD37PJ
DCMD37PJ
Part Number
DCMD37PJ
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Data sheet
DCMD37PJ.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
DCMD37PJ
Comments
    DCMD37PJ Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions37
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
    DCMD37PJ FAQ
    1. How to order DCMD37PJ on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMD37PJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMD37PJ?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DCMD37PJ.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as DCMD37PJ pin diagram, DCMD37PJ datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DCMD37PJ Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMD37PJ Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.