DCMD37PJK127
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMD37PJK127
DCMD37PJK127
Part Number
DCMD37PJK127
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Data sheet
DCMD37PJK127.pdf
Delivery Services
DCMD37PJK127
Comments
    DCMD37PJK127 Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    FeaturesGrounding Indents, Mounting Brackets
    Connector TypePlug, Male Pins
    Number of Positions37
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
    DCMD37PJK127 FAQ
    1. How to order DCMD37PJK127 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMD37PJK127 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMD37PJK127?
    DCMD37PJK127 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMD37PJK127 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.