DCMD37SJA197
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMD37SJA197
DCMD37SJA197
Part Number
DCMD37SJA197
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Data sheet
DCMD37SJA197.pdf
Delivery Services
DCMD37SJA197
Comments
    DCMD37SJA197 Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Number of Positions37
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
    DCMD37SJA197 FAQ
    1. How to order DCMD37SJA197 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMD37SJA197 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMD37SJA197?
    DCMD37SJA197 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMD37SJA197 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.