DCMF37SA176
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMF37SA176
DCMF37SA176
Part Number
DCMF37SA176
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Data sheet
DCMF37SA176.pdf
Delivery Services
DCMF37SA176
Comments
    DCMF37SA176 Specifications
    SeriesD*M
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions37
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness20.0µin (0.51µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
    DCMF37SA176 FAQ
    1. How to order DCMF37SA176 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMF37SA176 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMF37SA176?
    DCMF37SA176 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMF37SA176 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.