DCMM-17W5S
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMM-17W5S
DCMM-17W5S
Part Number
DCMM-17W5S
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS PNL MNT
Data sheet
DCMM-17W5S.pdf
Delivery Services
DCMM-17W5S
Comments
    DCMM-17W5S Specifications
    Series24308-Style, Combo D®, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Ingress Protection-
    Number of Positions17 (12 + 5 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 17W5
    DCMM-17W5S FAQ
    1. How to order DCMM-17W5S on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMM-17W5S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMM-17W5S?
    DCMM-17W5S Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMM-17W5S Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.