DCMM13W6PD
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMM13W6PD
DCMM13W6PD
Part Number
DCMM13W6PD
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Data sheet
DCMM13W6PD.pdf
Delivery Services
DCMM13W6PD
Comments
    DCMM13W6PD Specifications
    Series24308-Style, Combo D®, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions13 (7 + 6 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 13W6
    DCMM13W6PD FAQ
    1. How to order DCMM13W6PD on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMM13W6PD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMM13W6PD?
    DCMM13W6PD Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMM13W6PD Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.