DCMM21WA4SR
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMM21WA4SR
DCMM21WA4SR
Part Number
DCMM21WA4SR
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Data sheet
DCMM21WA4SR.pdf
Delivery Services
DCMM21WA4SR
Comments
    DCMM21WA4SR Specifications
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Ingress Protection-
    Number of Positions21 (17 + 4 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 21WA4
    DCMM21WA4SR FAQ
    1. How to order DCMM21WA4SR on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMM21WA4SR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMM21WA4SR?
    DCMM21WA4SR Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMM21WA4SR Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.