DCMM37SF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DCMM37SF
DCMM37SF
Part Number
DCMM37SF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Data sheet
DCMM37SF.pdf
Delivery Services
DCMM37SF
Comments
    DCMM37SF Specifications
    Series24308-Style, D*MM
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions37
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
    DCMM37SF FAQ
    1. How to order DCMM37SF on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DCMM37SF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMM37SF?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DCMM37SF.
    7.How to contact us to get technical supports, such as DCMM37SF pin diagram, DCMM37SF datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DCMM37SF Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DCMM37SF Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.