DD50S065TLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DD50S065TLF
DD50S065TLF
Part Number
DD50S065TLF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS SLDR CUP
Data sheet
DD50S065TLF.pdf
Delivery Services
DD50S065TLF
Comments
    DD50S065TLF Specifications
    SeriesD
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Contact TypeSignal
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold, GXT™
    Number of Positions50
    Current Rating (Amps)5A per Contact
    Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
    DD50S065TLF FAQ
    1. How to order DD50S065TLF on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DD50S065TLF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DD50S065TLF?
    DD50S065TLF Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DD50S065TLF Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.