DD50SF179AA191
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DD50SF179AA191
DD50SF179AA191
Part Number
DD50SF179AA191
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT WW
Data sheet
DD50SF179AA191.pdf
Delivery Services
DD50SF179AA191
Comments
    DD50SF179AA191 Specifications
    SeriesOriginal D
    Part StatusActive
    TerminationWire Wrap
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Number of Positions50
    Current Rating (Amps)5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
    DD50SF179AA191 FAQ
    1. How to order DD50SF179AA191 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DD50SF179AA191 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DD50SF179AA191?
    DD50SF179AA191 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DD50SF179AA191 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.